O projekcie

10 lat to spory okres w życiu każdego z nas. Ale dekada upływająca od momentu śmierci człowieka to bardzo długi okres czasu. Zacierają się wspomnienia, odchodzą osoby, a codzienność nadpisuje kolejne warstwy wydarzeń, oddalając pamięć o tych, których bardzo kochaliśmy, szanowaliśmy, i z którymi łączyły nas więzi rodzinne, przyjacielskie, zawodowe.

Portal KODY PAMIĘCI MARKA NAWARY to projekt, którego celem było zebranie najważniejszych artykułów, wywiadów, oraz opisów wydarzeń i miejsc z czasów dwudziestoletniej pracy samorządowej Marka Nawary (1956-2011), pierwszego wójta gminy Zielonki, posła, pierwszego marszałka województwa małopolskiego, który ponownie – w trzeciej kadencji – także pełnił tę funkcję.

Projekt dokumentuje historię najnowszą, przede wszystkim lata 1989-2010 i pokazuje ją przez pryzmat biografii jednej osoby, która tę historię współtworzyła. Portal ma przypomnieć chwile, słowa, przedmioty, miejsca, zdarzenia, okoliczności i obrazy. To też historia o przemijaniu, kontynuacji i dobrej pamięci.

Fundacja im. Marszałka Marka Nawary zrealizowała projekt w 2020 r. z dofinansowaniem z „Mecenatu Małopolski”. Portal KODY PAMIĘCI MARKA NAWARY jest jednak projektem otwartym, uzupełnianym kolejnymi odnalezionymi dokumentami.

Monika Karlińska-Nawara