Małopolska była pasją Marka Nawary

Wkrótce minie pięć lat od śmierci Marka Nawary, jednego z najbardziej aktywnych polskich samorządowców, pierwszego marszałka województwa małopolskiego, „pioniera samorządności” – jak o nim mówi prof. Jerzy Stępień, współtwórca samorządu terytorialnego.

Przyjaciele i współpracownicy wspominali Marka Nawarę w Starym Sączu 20 maja 2016 roku, podczas obchodów Małopolskiego Dnia Samorządowca . Natomiast 22 maja o godz. 12 w Bazylice Mariackiej w Krakowie zostanie odprawiona msza św. w jego intencji, a w poniedziałek o godz. 11 przed Urzędem Marszałkowskim przy ul. Racławickiej zostanie zasadzone „drzewko pamięci” dedykowane marszałkowi Nawarze.

Marek Nawara był pierwszym marszałkiem Małopolski, posłem na Sejm, współtwórcą odrodzonego samorządu terytorialnego. Chorował od lutego 2009 roku, kiedy to na stoku narciarskim w Austrii miał wylew. Upadł i z ciężkimi urazami głowy trafił do szpitala, gdzie był utrzymywany w śpiączce farmakologicznej. Z powodu leczenia i rehabilitacji przez dziewięć miesięcy nie mógł pełnić funkcji marszałka. Do pracy wrócił w grudniu 2009 roku. Zmarł nad ranem 25 maja 2011 r., miesiąc po swoich 55. urodzinach.

8 października 2016 r., o godz. 19 w kościele św. Katarzyny odbędzie się koncert dla uczczenia pamięci Marka Nawary, zorganizowany przez fundację jego imienia. W programie tego wydarzenia, na które zaproszeni są mieszkańcy Krakowa i regionu, znajdzie się m.in. „Missa Brevis” Krzysztofa Pendereckiego oraz „Msza Koronacyjna C-dur” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Grażyna Starzak Dziennik Polski