Tablica upamiętniająca Marka Nawarę w budynku Urzędów Wojewódzkiego i Marszałkowskiego w Krakowie

„Człowiek jest wielki przez to, czym dzieli się z innymi” – te słowa Ojca Świętego Jana Pawła II umieszczone zostały na tablicy upamiętniającej Marka Nawarę, pierwszego marszałka województwa małopolskiego. Wykonana z piaskowca tablica umieszczona została na półpiętrze, na ścianie flankującej spocznik schodów głównych prowadzących do sal reprezentacyjnych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, mieszczących się przy ulicy Basztowej 22. Miejsce nie jest przypadkowe. W tym budynku, na I piętrze w latach 1998-2002 oraz 2006-2010 Marek Nawara pracował, sprawując funkcję Marszałka Województwa Małopolskiego. Na ścianie po drugiej stronie spocznika schodów znajduje się tablica pamiątkowa Tadeusza Piekarza, pierwszego wojewody krakowskiego po upadku komunizmu, który zmarł w roku 2005.

Napis na tablicy upamiętniającej Marka Nawarę brzmi:

CZŁOWIEK JEST WIELKI PRZEZ TO, CZYM DZIELI SIĘ Z INNYMI. JAN PAWEŁ II
PAMIĘCI
MARKA NAWARY 1956-2011
MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO
PIERWSZEJ (1998-2002) I TRZECIEJ (2006-2010) KADENCJI,
POSŁA NA SEJM RP,
SAMORZĄDOWCA WIERNEGO IDEAŁOM SŁUŻBY PUBLICZNEJ,
KTÓRY ODDAL MIESZKAŃCOM MAŁOPOLSKI SWOJE SERCE I WIEDZĘ.
MAJ 2012
SAMORZĄD MAŁOPOLSKI

Tablicę, w pierwszą rocznicę śmierci Marka Nawary, odsłoniła żona marszałka Monika Karlińska-Nawara. W uroczystości udział wzięli arcybiskup metropolita warszawski ksiądz kardynał Kazimierz Nycz, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, ówcześni: wojewoda małopolski Jerzy Miller i marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, członkowie Zarządu Województwa, przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk oraz liczni samorządowcy, współpracownicy i przyjaciele Marka Nawary.

– „Mieliśmy to szczęście, że mogliśmy spotkać Marka Nawarę i z nim współpracować. Był osobą wyjątkową i zaangażowaną w tworzenie Małopolski i budowę jej tożsamości” – powiedział marszałek Marek Sowa. – „Dzięki fundamentom, które stworzył możemy śmiało budować nasz rozwój i swobodnie poruszać się w przestrzeni europejskiej, której jesteśmy obecnie istotną częścią” – dodał. – „Każdy czas przynosił mu nowe wyzwania, których nie unikał, a które zawsze podejmował” – wspominał Marka Nawarę wojewoda Jerzy Miller. Mówił również o jego odwadze w podejmowaniu trudnych dyskusji i mówieniu prawdy. Kardynał Kazimierz Nycz wspomniał swoje pierwsze spotkanie z  Markiem Nawarą, wówczas studentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. – „Już jako student wykazywał wiele zapału jeśli chodzi o sprawy społeczne”- mówił kardynał. W dniu uroczystości związanej z odsłonięciem tablicy, w Bazylice Mariackiej odprawiona została rocznicowa msza święta celebrowana przez Jego Eminencję Księdza Kardynała Kazimierza Nycza, a tuż po niej, w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa odbyło się spotkanie wspomnieniowe połączone z prezentacją wydawnictwa „Marek Nawara. Pamięć i Wdzięczność”- księgi wspomnień przyjaciół, znajomych i współpracowników.